טכנאי גז - לאיזה בעיות אנחנו זקוקים לו?

יוסי רשתי | 25/01/2013

בעידן המודרני מבוססים שירותים רבים של הבית הפרטי על מערכות גז, כדוגמת תנורי הסקה, כיריים, חימום תת רצפתי, משאבות חום, צינורות גז, חימום ברכות וגז לברביקיו. כאשר משתמשים באופן שוטף בשירותים אלו ראוי לזכור שמערכות הגז מבוססות על חומר דליק, ועלולות להיות מסוכנות במידה שאינן מטופלות כראוי. על מנת להתקין, לבדוק ולתקן מערכות ומכשירי גז באופן בטיחותי יש להיעזר בשירותיו של טכנאי גז מוסמך, אשר עבר הכשרה מוסדרת והינו בעל ידע מקצועי רב בתחום.

התקנת ותיקון מערכות גז

טכנאי גז נחוץ כאשר נדרשת התקנה של מערכת גז מכל סוג שהוא, בין אם מדובר בהתקנתה של מערכת חדשה או בעת שיפוץ, כשיש להתקין מחדש את המערכת. דוגמא בולטת לכך מהוות מערכות גז לבישול, שהינן מהשימושיות והנפוצות ביותר בבתים פרטיים בארץ. טכנאי הגז יתקין את כל מערכת הבישול על פי הנדרש, כולל מיקום בלוני הגז, חיבור הצינורות לכיריים וחיזוקם, ובדיקה שהמערכת עובדת ושאין בה דליפות. מקרה נפוץ נוסף הוא במידה שקיים חשש לתקלה או דליפה במערכות הגז, אז יש להזמין בדחיפות טכנאי אשר יאתר את מקור הבעיה ויתקן אותה, בין אם מדובר בבעיה חיצונית, פנימית או בתשתיות הבית. יש לציין שאפילו דליפה קטנה של גז הבישול עלולה להוביל לאסון כבד אם אינה מאובחנת בזמן ומטופלת כראוי.

ביקורות גז

תפקידו של טכנאי גז כולל גם בדיקה וביקורת של מערכות הגז באופן תקופתי, על מנת לוודא שהן פועלות כיאות ללא דליפות, ושכל חלקיהן תקינים ואין צורך להחליפם. תדירות הבדיקות משתנה בהתאם לסוג ומורכבות המערכת, ובדרך כלל נעה בין שנה לחמש שנים. הביקורת כוללת בין היתר בדיקה של נקודות הגז, גובה הלחץ בבלונים, תקינות המחברים והצינורות, ואטימות המערכת. בנוסף, במרבית המקרים יוחלף הצינור המעביר את הגז מהמכלים למכשיר עקב רמת התבלות גבוהה.
חשוב לבצע את הבדיקות במועדן על פי הוראות יצרני המכשירים או המערכות, וגם במקרים בהם בוצעו שינויים במערכת או בסביבתה. כך ניתן למנוע דליפות, חסימות ותקלות העלולות להיות מסכנות חיים. בסיום הבדיקה ימלא הטכנאי טופס מיוחד המאשר את בדיקת המערכת ותקינותה, ומדובר במסמך בעל חשיבות עבור גורמים שונים כגון חברת הביטוח.

« חזור לכל הכתבות