מחמם מים על גז

לירון מוטעי | 31/01/2013

לא צריך להיות דני רופ כדי לדעת שהחורף הישראלי אינו קשה בהשוואה למדינות אחרות בעולם. ועדיין, מקלחת חמה בימים הקרים מהווה עבור רבים חלום רטוב, תרתי משמע - לאלו אשר דאגו מבעוד מועד למערכת ראויה לחימום מים. בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים החלו להצטרף למגמה העולמית, ולהשתמש במחמם מים על בסיס גז.

כך הגז הגיע לישראל

העובדות מראות כי במדינות רבות באירופה ובארצות הברית גז מהווה שיטת החימום הנפוצה ביותר למים. לישראל, לא מפתיע, הגיע הטרנד באיחור של מספר שנים, אולם כעת נראה כי הוא נוכח בה בכמויות מרשימות בהחלט. הבסיס לשיטה זו פשוט: המשתמש מדליק את מערכת הגז עם כניסתו לאמבטיה, ולהבת הגז המוצתת באופן מיידי תביא לחימום המים תוך שניות.

זוהי גם הסיבה העיקרית להצלחת המערכות האלה- פשוט כי החימום בגז נעשה בכל רגע נתון. יש בכך אינספור יתרונות: זאת להבדיל, כמובן, מהדוודים החשמליים שנדרש "לתזמן" בהתאם לזמן המקלחת הרצוי, או מהמקרים בהם המים אוזלים להם דווקא בזמן חפיפת השיער.

הסוגיה הכלכלית

נכון, עלות ההתקנה הראשונית של מערכת חימום בגז נחשבת ליקרה ביחס לאלטרנטיבות. עם זאת, הרי שלאורך זמן מוכיח עצמו מחמם מים על גז כאופציה ראויה גם מבחינה כלכלית. יש לזכור כי מערכת זו כמעט ואינה כוללת בתוכה בלאי, והיא נשמרת שנים ללא צורך בתחזוקה.

כמו כן, כאשר מחירי החשמל עולים להם בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, הרי שמשאב הגז, הכמעט בלתי מוגבל, חוסך כספים רבים. הוא יופעל למעשה רק בזמן המקלחת, כך שאין צורך ב"הכנות מוקדמות". כמו כן, הרי שגם חיסכון המים נכנס כאן לתמונה: לא נדרש להפעיל את הברז דקות ארוכות כדי להמתין למים החמים. מצבו של משק המים הישראלי יודה לנו על כך.

כך עושים את ההתקנה

חשוב להדגיש כי קיימים סוגים שונים של מחממי מים, כולל כאלה המאפשרים כיוון טמפרטורות מסוימות לברזים שונים בבית. אולם, בכל אחד מהמקרים חייב התהליך להתחיל עם בחירה של מתקין גז מקצועי, כלומר, טכנאי גז המחזיק ברישיון. איתו גם רצוי להתייעץ על מיקומה המועדף של המערכת.

היות ומכשור לא תקין עלול להביא לנזק מהותי, ובכלל זה שריפות, חשוב להשקיע את מירב המאמצים בבחירת הטכנאי, וכן להקפיד על ביצוע בדיקות תקופתיות שונות.

« חזור לכל הכתבות « טכנאי גז ראשי