תיקון דליפת גז

לירון מוטעי | 01/02/2013

מדי מספר שבועות, אנו מתעדכנים מאמצעי התקשורת על דליפות גז שגרמו לנזקים עצומים. אנחנו מזדעזעים מהתיאורים: זה התחיל מריח לא נעים שהתפזר לו בבית, ונמשך עם סיגריה אחת שהביאה לפיצוץ אדיר. מכאן, הדרך להרס מוחלט של הבית, או אפילו סיכון חייהם של המתגוררים בו, אינה כה ארוכה. "זה לא יקרה לנו", אנחנו אומרים, ובקול שלנו יש יותר תקווה מאשר אמונה.

למה להשאיר את הגורל שלנו ליד המקרה? מדוע לא להקפיד על ביצוע של מספר פעולות פשוטות לאחר שמתעורר חשד, ולו בסיסי, לדליפת גז?

סדר הפעולות בעת חשד לדליפה

הנקודה החשובה ביותר שנרצה להדגיש היא כי תיקון דליפת גז חייב להתבצע על ידי טכנאי גז מוסמך, ומוקדם ככל האפשר. לכן, כל אימת שמריחים את אותו ריח החשוד כגז, או כשאשר סבורים כי ישנו פגם אחר במערכת, נדרש להזעיק את הגורם המקצועי הזה במהרה.

עד שהוא יגיע לבחון את המקרה, ישנם מספר צעדים פשוטים שצריך לעשות כדי להקטין את הסיכויים לקטסטרופה. ניתוק אספקת הגז למתקן הביתי, אוורור הבית ופתיחת כל חלונותיו, סגירת מכשירים חשמליים, הימנעות מוחלטת מהדלקה של אש או סיגריה ופינוי הדיירים מהבית הן החשובות שבהן.

על מי נופלת האחריות?

ברור כי הרגע בו חושדים בדליפת גז לא צריך להיות זה אשר בו מתחיל החיפוש אחר הגורמים המקצועיים שהזכרנו. למעשה, ברוב המקרים לא צריך לחפש רחוק מדי: החברה שהתקינה לנו את המערכת היא זו שאמורה להתגבר על הבעיה. לכן, מומלץ בכל מקרה לשמור את מספרי הטלפון שלה בהישג יד.

כאשר חברת הגז אינה יכולה להגיע למקום הדליפה בהקדם האפשרי, תהא הסיבה לכך אשר תהא, יש ליצור קשר עם אחד מהגורמים הבאים: מוקד החירום של המשרד לאיכות הסביבה, או לחילופין מוקד החירום הארצי של שירותי הכבאות. בסמכותו של כל אחד מהגורמים שהוזכרו לבצע בדיקות של מקור הדליפה, לרוב באמצעות השוואת לחצים או תרסיס מיוחד. לאחר מכן, ייעשה איטום של המערכת, עד לתפקודה התקין.

ההיבט הכלכלי

ברור כי כשזה נוגע לדליפות גז, יש עשרות משתנים חשובים יותר מאשר זה הכלכלי, ובכלל זה הבטיחות שלכם. בכל זאת, חשוב שתדעו כי אחריות תיקון הדליפה נופלת על חברת הגז שלכם, והיא אינה אמורה להיות כרוכה בתשלום על פי חוק. כאשר גורם אחר מטפל בבעיה, הרי שנדרש לשלם לו (על פי מורכבות המקרה), ולאחר מכן לדרוש החזרים מחברת הגז שלכם.

« חזור לכל הכתבות « טכנאי גז ראשי